Być, albo nie być … doktorantem, czyli dlaczego warto studiować w Instytucie Biochemii i Biofizyki

7 marca 2021 roku odbyła się kolejna prelekcja, tym razem tematem było „Być albo nie być… doktorantem, czyli dlaczego warto studiować w Instytucie Biochemii i Biofizyki”. Poniżej przedstawiamy nasze prelegentki oraz IBB – Instytut Biochemii i Biofizyki.

Instytut Biochemii i Biofizyki -IBB

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk jest jedną z wiodących jednostek naukowych w dziedzinie nauk o życiu w Polsce. Jego misją jest prowadzenie badań podstawowych z różnych dziedzin biologii, biofizyki, biochemii i genetyki. IBB rozumie również potrzebę zastosowania odkryć nauk podstawowych w praktyce, dlatego nieustannie zwiększa wysiłki w celu wykorzystania wyników badań w przemyśle i medycynie. Naukowcy IBB prowadzą innowacyjne, przełomowe badania, których wyniki są publikowane w prestiżowych czasopismach o światowej renomie. W ich badaniach wykorzystują różne organizmy modelowe, takie jak wirusy, bakterie, grzyby, rośliny i zwierzęta oraz wykorzystują szeroką gamę nowoczesnych metod biochemicznych, biofizycznych, bioinformatycznych, genetycznych i molekularnych. Ponadto, Instytut zarządza Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, która znajduje się na Wyspie Króla Jerzego, u wybrzeży Antarktydy. Stacja umożliwia prowadzenia badań nie tylko przez naukowców z IBB, ale także przez naukowców z całego świata. Jakość i oryginalność prowadzonych przez nich badań jest doceniana zarówno w kraju, jak i za granicą, dzięki czemu ich naukowcy wielokrotnie otrzymali prestiżowe nagrody. Na prowadzone przez nich badania pozyskują liczne fundusze ze źródeł krajowych i międzynarodowych. Stworzyli szeroką sieć współpracy, która obejmuje cały świat. Ich celem jest bycie czołowym, innowacyjnym ośrodkiem naukowym, zdolnym do rozwiązywania kluczowych problemów biologicznych. Dlatego też, poszukują utalentowanych naukowców o otwartych umysłach, którzy chcą przekraczać granice wiedzy.

Naszymi prelegentkami były:

Pani Anna Długajczyk
Pani Aneta Jurkiewicz
Pani Marta Wiśniewska

Pani Anna Długajczyk jest doktorantką w Pracowni Mechanizmów Stabilności Genetycznej. W projekcie badawczym zajmuje się badaniem mechanizmów stabilności genetycznej w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae ze szczególnym uwzględnieniem genów transportu pęcherzykowego . Wspomniane geny mają swoich odpowiedników u ludzi, a ich mutacje prowadzą do dysfunkcji, takich jak choroby neurodegeneracyjne. W badaniach wykorzystuje m.in. techniki mikroskopii fluorescencyjnej, cytometrii przepływowej i Western blot. Uczestniczyła w kilku konferencjach naukowych. Poza doktoratem, popularyzuje naukę, tańczy rock’n’rolla oraz udziela się społecznie.

Pani Aneta Jurkiewicz jest doktorantką w Pracowni Metabolizmu RNA w Odpowiedziach Immunologicznych IBB PAN. W pracy badawczej zajmuje się poszukiwaniem mechanizmów regulacji polimerazy RNA III w makrofagach. Bada także wpływ kwasu mykofenolowego, leku immunosupresyjnego i cytostatycznego stosowanego w zapobieganiu odrzucania przeszczepu na funkcje makrofagów. Zdobyta wiedza może pozwolić w przyszłości na opracowanie nowych terapii w leczeniu chorób autoimmunologicznych czy sepsy, oraz ulepszenie terapii zapobiegających odrzutom przeszczepionych organów. Uczestniczyła w kilku konferencjach naukowych i jest autorem publikacji. Uwielbia podróże, a w wolnym czasie czyta kryminały, haftuje i ogląda filmy dokumentalne.

Pani Marta Wiśniewska jest doktorantką w Pracowni Chemii Biologicznej Jonów Metali IBB PAN. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniem aktywnych biologicznie związków kompleksowych metali z peptydami (m.in. badania nad kompleksem Tripeptide-1, oraz N-terminalnym fragmentem białka HSA), a także ekspresją oraz badaniem aktywności chemicznej rekombinowanej ludzkiej albuminy osocza krwi (rHSA). W swoim dorobku naukowym ma kilkanaście konferencji naukowych oraz zagraniczne staże, jest też autorką publikacji naukowych. Współpracuje z gdyńskim wydawnictwem Operon (jest autorką publikacji oraz próbnych arkuszy maturalnych z chemii). W wolnym czasie zajmuje się swoimi kotami, gra w gry planszowe oraz spędza weekendy na grze w badmintona.

Bardzo dziękujemy za udział w tej ciekawej prelekcji, do usłyszenia na kolejnej! Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych! 😀 Facebook Instagram Linkedin

Kategorie: Prelekcja