Aktualności
Wpis
Zrób zdjęcie do CV z SSP!
Potrzebujesz nowego, profesjonalnego zdjęcia do CV?
Już wkrótce więcej informacji!
Prelekcja
Chemia gospodarcza – zagrożenia dla jakości wyrobu gotowego
Współpraca
Wydarzenie Life Science Open Space właśnie wystartowało!
Zapraszamy na ogromną dawkę wiedzy z zakresu Health-Tech i innych dziedzin w służbie zdrowia i jakości życia!
👇👇👇
Rejestracja jest BEZPŁATNA i odbywa się przez stronę www.lsos.info Wydarzenie potrwa do czwartku 24.11.2022.
Przedstawiamy program dnia drugiego. Zapowiada się ekscytująco!
9:00 Dzień dobry i co słychać na LSOS 2022 Kazimierz Murzyn.
9:30 Food Tech Keynote: Prevention of cancer by lifestyle changes – the central role of our epigenome Carsten Carlberg, Institute of Animal Reproduction and Food Research, Polska Akademia Nauk.
10:00 Prezentacje rozwiązań dla pacjentów chorych na raka cz. 1. prowadzi: Mercedes Caro Burgos, AZTI.
12:30 Food Tech Keynote: Functional food and biopreparates in oncological prevention and therapy Tadeusz Trziszka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Michał Buda – WPT – Wrocławski Park Technologiczny S.A. oraz What is the role of dietary recommendations in contemporary medicine? Miłosz Badura, Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie
13:00 Prezentacje rozwiązań dla pacjentów chorych na raka cz. 2. poprowadzi Marlena Grzanka z Intermag
15:30 Life Science StartUp Scena dedykowana kobietom, prowadzi Kazimierz Murzyn, Klaster LifeScience Kraków
Współpraca
Więcej współpracy w walce z rakiem. Rusza Life Science Open Space – wyjątkowe spotkanie nauki i biznesu.
Już po raz dwunasty odbędzie się Life Science Open Space, forum współpracy łączące osoby i firmy różnych branż i sektorów we wspólne innowacyjne przedsięwzięcia dla zdrowia i jakości życia. To ważne i prestiżowe wydarzenie środowiska life science w Polsce.
Life Science Open Space to miejsce spotkań nauki, biznesu i administracji. Po raz pierwszy LSOS będzie poświęcone w całości jednemu, wybranemu problemowi, tj. walce z rakiem. Na program składają się prezentacje i dyskusje nt. możliwości i opcji współpracy w obszarach technologii medycznych, żywnościowych i środowiskowych, codzienne sesje dedykowane startupom i inwestorom oraz sesje rozwoju biznesu i kariery. Specyfiką wydarzenia jest to, że program tworzą głównie sami uczestnicy LSOS – ludzie nauki i biznesu, którzy chcą podzielić się pomysłami i potrzebami oraz są otwarci na współpracę i nowe możliwości.
Wśród Ekspertów tegorocznego LSOS spotkamy dra Macieja Kaweckiego, Prezesa Instytutu Lema i Prorektora ds. Innowacji w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie, który jako znany popularyzator nauki i innowacji, wystąpi na żywo w Sesji Inspiracje, spotkaniu wszystkich uczestników, kończącym wydarzenie.
Organizatorem Life Science Open Space jest Klaster Life Science Kraków – Krajowy Klaster Kluczowy. Wydarzenie będzie realizowane online, na nowej platformie współpracy o tej samej nazwie – LSOS. Celem organizatora jest stworzenie dedykowanego miejsca dla środowisk związanych z rozwojem innowacji dla zdrowia i jakości życia, gdzie możliwe będzie nawiązywanie współpracy nie tylko w trakcie imprezy, ale również na bieżąco, w miarę pojawiających się potrzeb i możliwości.
Strategicznym Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków.
Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez stronę www.lsos.info. Udział w imprezie, a także dostęp do platformy jest darmowy dla zarejestrowanych uczestników.
Projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2020-2022.
Fundacja Klaster LifeScience Kraków
Prelekcja
AstraZeneca Global Clinical Solutions – twoja ścieżka kariery po PW
12 kwietnia 2022 odbyło się spotkanie z absolwentami PW pracującymi obecnie w firmie farmaceutycznej AstraZeneca (AZ) w obszarze badań klinicznych w dziale ‘Global Clinical Solutions’, którzy opowiedzieli Wam:
Wpis
Nowe materiały od IMDiK w zakładce Materiały Partnerów!
Dr n. med. Anna Barczak, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog. Od 2001 zajmuje się neuropsychologiczną diagnostyką chorób neurozwyrodnieniowych w Oddziale Alzheimerowskim Szpitala MSWiA w Warszawie. Pełni rolę kierownika Platformy Badań Chorób Rzadkich Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego, Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Alzhimerowskiego. Współpracuje z warszawskim Ośrodkiem Psychoterapii „Rozdroże”
Prof. A. Kuryłowicz wyjaśnia, jak to, co jemy wpływa na nasze myślenie, na nasze funkcje poznawcze. W syntetyczny sposób dostarcza konkretnych wskazówek: czego unikać, aby jedzenie nie pustoszyło naszego mózgu, by lepiej myśleć i kojarzyć, a także podpowiada, które produkty są dobrym paliwem dla mózgu. Wyjaśnia fenomen – popularnego od jakiegoś czasu – pojęcia ’mikrobiom’ oraz jego wpływu na nasze funkcjonowanie.
Dr hab. Alina Kuryłowicz, prof. IMDiK PAN, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 2002-2021związana z Kliniką Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie uzyskała specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych (2009), a następnie endokrynologii (2014) i diabetologii (2017). Doświadczenie zawodowe zdobywała szkoląc się w szpitalach uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii (Manchester, Glasgow) oraz w Niemczech (Frankfurt nad Menem). Ukończyła również podyplomowe studia z zakresu Poradnictwa Dietetycznego na SGGW w Warszawie.
Prelekcja
Nietypowe ścieżki kariery w AstraZeneca. Czy kierunek studiów definiuje Twoją drogę zawodową?
Przy wyborze kierunku studiów kierujemy się różnymi aspektami: trendami rynkowymi , prestiżem uczelni , radami najbliższych, swoimi zainteresowaniami i ambicjami życiowymi. Prelekcja miała na celu pokazać Wam nieco inną strategię wyboru ścieżek edukacji i kariery. Pracownicy AstraZeneca podzielili się z Wami swoimi historiami i ciekawostkami z ich drogi do miejsca, w którym obecnie się znajdują. Nie zabrakło również interesujących szczegółów związanych z firmą AstraZeneca.
Prelekcja
Mamy MOC – Od pomysłu po realizację, czyli proces powstawania nowych produktów Stock Polska w 6ciu etapach
Webinar odbył się 4 kwietnia o godzinie 12:00.
Podczas spotkania, można było się dowiedzieć jak wygląda praca nad nowymi produktami w Stock Polska od pomysłu, do realizacji, bez pominięcia niezbędnych surowców i procedur jakościowych. W trakcie 90 minut można było dowiedzieć się na temat 6 działów, dzięki którym można było poznać jaką drogę przechodzi produkt zanim wyjedzie z Zakładu Produkcyjnego i trafi na półki sklepowe.
Przez proces powstawania nowych produktów Stock Polska w 6ciu etapach przeprowadzili doświadczeni prelegenci.
Katarzyna Brzozowska NPD Manager i Patrycja Rudnicka NPD Specialist, które stanowią niezawodny NPD Team! Sprawna reakcja na zmiany rynkowe, wprowadzanie innowacji, nieszablonowe pomysły? To właśnie codzienna praca Kasi i Patrycji, które wprowadzanie nowych produktów na rynek mają w małym palcu!
Joanna Dawidowicz to R&D Manager z ponad 30 letnim stażem w Stock Polska. Czym jest R&D? To dział rozwoju płynów, w którym Asia wraz ze swoim zespołem na co dzień zajmują się tworzeniem koncepcji nowych produktów i nowych receptur oraz opracowują techniki ich wytwarzania.
Michał Krupa, Lider Zespołu Zakupów – Zakrywki, butelki, kartony… Bez tego nasza produkcja nie mogłaby funkcjonować! Michał od blisko 3 lat czuwa nad dostępnością surowców do produkcji naszych alkoholi – od pomysłu, przez research i realizację. Ne ukryją się przed nim żadne nowości i innowacje dostępne na rynku.
Kamil Szaruga, Lider zespołu produkcyjnego. Zakład produkcyjny Stock zna jak własną kieszeń. Rektyfikacja, Zestawialnia – to nie magiczne zaklęcia, a codzienne środowisko pracy Kamila od niespełna 7 lat. Dzięki pracy Kamila i jego zespołu, receptury jakie powstają w dziale R&D realizowane są na większą skalę. Chcesz poznać, co to oznacza?
Konrad Grochowski, Kierownik Obszaru. Konrad od 14 lat związany jest z działem Pakowania Wódek. Nie ma linii rozlewniczej, która skrywałaby przed nim jakieś tajemnice. Etykieciarka? Banderolowanie? POTs? To dopiero początek!
Anna Olszewska, Kierownik Jakości – Ania wraz ze swoim zespołem Technologów na każdej ze zmian produkcyjnych dba o dopuszczenie wyrobu oraz próby kontrolne na każdym etapie produkcji. Jakość to także systemy jakości, dzięki którym nasze produkty oraz procesy spełniają standardy i wymagania naszych klientów.
Prelekcja
Reckitt – Zapewnienie jakości w procesach tworzenia, produkcji i dystrybucji wyrobów
Dnia 25.03.22r. odbyła się prelekcja na której mogliśmy odpowiedzieć sobie na pytania: „jaka jest rola działu zapewnia jakości na etapie projektowania nowych wyrobów?” „Jak wygląda dzień z życia „jakościowca” w fabryce?” „Jak sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów na całym świecie?”
Odpowiedzi na te pytania oraz zagadnienia związane z procesem zarządzania jakością poznaliśmy na webinarze, które poprowadził Dyrektor ds. Zarządzania Jakością w fabryce Reckitt – Marcin Żuk. Drugą prelegentką była Zuzanna Czyżniewska.